Formula 1'e Yeni Başlayanlar İçin Yararlı Bilgiler

 

Red Bull: 2004 yılında başka bir takım(jaguar) yerine kurulmuş olan Red Bull markasının ssahibinin pahalı bir eğlencesi ve tanıtım çalışmasının bir parçası olan takım. Büyük yatırımları ve f1 de gerçekleşen garip değişimlerin yardımıyla 2010 yılında ilk takımlar şampiyonluğuna ulaştılar. 2011 yılında da üstünlükleri artarak devam etti. 2012 yılı ise şimdilik hepimiz için bir bilmece.

 

Mclaren: 1963 yılında kuruldu.  Formula 1 takipçilerinin önemli bir bölümü tarafından gelmiş geçmiş en başarılı takım olarak görülmektedir. Bu kanıya varmamızda ki en büyük etken Ayrton Senna ile Alain Prost ile bir sezonda ki tüm yarışları kazanan ilk ve tek takım olma şansını yakalamış olmalarıdır. Ancak bu suzuka da iki takım arkadaşının birbirine çarpması sonucu gerçekleşememiştir. Ayrıca kurulduğundan beri şampiyonluk adayı olmuşlardır.

 

Ferrari: Hepimiz gayet iyi biliriz Ferrari’yi. Son yıllarda kaybettikleri kana rağmen Ferrari Ferraridir.

 

Tepeye oynayan bu takımlar başlangıçta öğrenilmesi gerekenlerdi. Diğerleri de Mutlaka bilinmeli. Ancak takımlardan başka bilinecek şeyler var. Örneğin sıralama turlarında arada bir grafiklerde gördüğümüz “drs” nedir? Ya da kers…

 

DRS: Drag Reduction System kısaltması olan bu sistem aracın arka kanadını kaldırarak Rüzgar direncini azaltıp daha etkili bir hızlanma sağlamayı hedefleyen bir sistemdir. DRS aracın maksimum hızını arttırmaz ancak bu hıza ulaşma imkanını arttırır. Sistem sıralama turlarında pistin her yerinde kullanılabilir. Yarış günü ise sadece hakemler tarafından belirlenen düzlük ya da düzlüklerde kullanılabilir. Yarış da bu sistemden faydalanabilmek için pilotun önünde ki rakibine 1 saniyeden daha yakın olmalıdır.

 

Kers:  Kinetic Energy Recovery System in kısaltması olan bu sistem Aracın frenleme anında ortaya çıkardığı büyük enerjiden faydalanmak amacıyla geliştirilmiştir. Frenlemede ortaya çıkan bu enerji pilot tarafından istediği noktalarda bir tuş aracılığıyla motora ekstra güç vermek amacıyla kullanılır. BU sistemde kullanım kuralı yoktur. Pilot kendi belirlediği taktik çerçevesinde kers’den faydalanır.

 

 

 

 

Michael Schumacher: Formula 1 izlemeyen insanların bile bildiği bir şey varsa o da Schumacher’in acaip bir şey olduğudur. Her yarışı kazanır, 7 kez şampiyon olmuştur vs. Şimdi bunları bilerek televizyonunun karşısına geçip f1 izleyen biri pilotlar puan durumunda Schumacher’i 2 puan almış halde görünce muhtemelen anlama problemi çekecektir. Açıklamayı bu yüzden yapıyorum. Yoksa Onu kim başlangıç bilgileri arasına koymaya cüret edebilir ki.

2006 da bir efsane olarak emekli oldu. 2010 yılında f1’e dışardan bakmaya dayanamayıp tekrar direksiyona geçti. Ancak hem takımı hem f1’e gelen yenilikler onu eski günlerinden çok uzakta bir başlangıca itti. Herkes onun ne zaman podyumun zirvesine çıkacağını merak etti. Ancak takım arkadaşı Rosberg bunu başarırken o bir türlü o noktaya gelemedi hala Rosberg’in ondan iyi mi olduğunu tartıştığımız 2012 yılında 7 yarış sonunda 2 puan alabilmiş durumda. Geri dönüşü hala merakla bekleniyor.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !